top of page
  • Iwona Nowak

Planuję położyć kostkę brukową.

Aranżując przestrzeń pamiętać musimy o każdym szczególe, bowiem nawet najmniejsze detale odgrywają niebagatelną rolę i wpływają na charakter całego terenu. Decyduje o nim styl budynku oraz roślinność, ale także system ciągów komunikacyjnych, zarówno pieszych, jak i kołowych.


kostka brukowa sanok

Wybór nawierzchni, będący z reguły inwestycją na długie lata, musi być starannie przemyślany. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję, jaki materiał będzie ją zdobił, dobrze jest zastanowić się nad jej przeznaczeniem oraz charakterem miejsca, w którym zostanie zastosowana. Kostka brukowa i wyroby betonowe, takie jak płyty chodnikowe, obrzeża czy elementy małej architektury, świetnie sprawdzają się niemal w każdych warunkach. Materiały te są odporne na działanie mrozu, wilgoci, odladzających środków chemicznych, a kostki o płukanej powierzchni charakteryzują się również antypoślizgową warstwą. Dodatkowo, dzięki bogatej palecie barw i faktur (imitacji piaskowca, granitu, bazaltu, starodawnego bruku itp.) dają szerokie pole do popisu i nieskończoną ilość aranżacji. Aby jednak powierzchnie wyłożone kostką brukową zachwycały wizualnie i spełniały podstawowe, użytkowe zadania muszą być odpowiednio ułożone.

W kolejnych publikacjach znajdą Państwo praktyczne porady, jak krok po korku prawidłowo zbudować szlaki komunikacyjne, ułożyć kostkę brukową, płyty chodnikowe i obrzeża. Pokazujemy na co zwrócić uwagę przed przystąpieniem do prac brukarskich i jak dostosować podbudowę do rodzaju gruntu, by uniknąć w przyszłości różnego rodzaju defektów związanych z użytkowaniem. Mamy świadomość, że układać nawierzchnię będą specjaliści, ale warto poznać podstawy żeby w sposób świadomy kontrolować postępy prac i umieć ocenić jakość wykonanych prac. Aby na długo zapewnić naszej nawierzchni atrakcyjny wygląd i nie uszkodzić przy tym materiału, dobrze jest również zapoznać się z zasadami konserwacji i czyszczenia tego typu powierzchni.

Polub nas na Facebooku, będziemy towarzyszyć Ci w trakcie prac wykonawczych.

Comments


bottom of page